Living Costs in Abruzzo, Italy

As always, expenses depend on your lifestyle. Is your idea of dining out a village pizzeria with a wood-fired oven or a fancy fish restaurant in Pescara? Are you happy with local wine by the liter, or can’t you imagine life without imported beer? Do you plan to have weekends away in Rome? But to give you an idea, the Abruzzo Monthly Budget includes some basic costs.

Abruzzo Monthly Budget 

Apartment Rental 

Rent
US$650
HOA fees
US$0
Property taxes
US$0
Transportation  (Occasional bus and taxi fares)
US$25
Gas (Used for cooking)
US$33
Electricity (Average value, assuming seasonal variations)
US$120
Telephone (Control line)
US$21
Internet
US$34
Cable TV
US$37
Household help, fulltime 
US$0
Food (Groceries)
US$400
Entertainment (Eating out, movies, bars, etc.)
US$250
Homeowner's insurance
US$11
TOTAL
US$1,581

Apartment Ownership 

Rent

US$0

HOA fees

US$0

Property taxes

US$19

Transportation  (Occasional bus and taxi fares)

US$25

Gas (Used for cooking)

US$33

Electricity (Average value, assuming seasonal variations)

US$120

Telephone (Control line)

US$21

Internet

US$34

Cable TV

US$37

Household help, fulltime 

US$0

Food (Groceries)

US$400

Entertainment (Eating out, movies, bars, etc.)

US$250

Homeowner's insurance

US$29

TOTAL

US$968

 

Abruzzo shopping basket

The best place to buy fruit and vegetable is at local markets. In the Abruzzo, Conad is one of the main supermarket chains. Here are some recent prices:

Mineral water:
US$0.25/ liter
Pepsi cola:
US$0.9/4 liter
Budweiser 6x33cl:
US$4.41
Montepulciano d'Abruzzo wine from
US$3.83 bottle
Chianti from
US$4.26 bottle
Local roasting beef:
US$20.40/kilogram
Whole fresh chicken:
US$3.50/kilogram
Chicken breasts:
US$6.75/kilogram
Loin pork chops:
US$8.12/kilogram
Lamb chops:
US$20.78/kilogram
Fresh fish – sea bream:
US$19.89/kilogram
Sword fish:
US$33.15/kilogram
Shrimp:
US$25.87/kilogram
Mussels:
US$2.54/kilogram
Potatoes:
US$0.71/kilogram
Chicory:
US$1.43/kilogram
Tomatoes:
US$2.01/kilogram
Eggplants:
US$2.53/kilogram
Carrots:
US$2.01/kilogram
Onions:
US$1.14/kilogram
Oranges:
US$2.53/kilogram
Apples:
US$1.92/kilogram
Bananas:
US$2.31/kilogram
Pears:
US$2.57/kilogram
Emmental cheese:
US$6.37/kilogram
Pecorino cheese:
US$14.17/kilogram
Buffalo mozzarella:
US$17.68/kilogram
Milk:
US$1.80/liter
Butter:
US$8.06/kilogram
Large eggs:
US$2.98/dozen
Whole fresh bread:
US$3.07/kilogram
Sliced white bread- 400grams:
US$0.69
Kellogg’s corn flakes - 375 grams:
US$3.48
Nescafe – 100 grams:
US$4.64
Filter coffee from
US$7.15/kilogram
Lipton’s tea - 50 bags:
US$3.03
White rice from
US$1.61/kilogram
Marlboro red cigarettes:
US$5.33

 

 By Roseanna Keats

Share